News Event News | Written by JAMES "MAGIC" PERKINS 18/02/2020

List of WINNERS at CRUNCHYROLL ANIME AWARDS 2020

This past weekend at Crunchyroll HQ, fans and industry members alike gathered to celebrate the best of the wonderful medium of Anime in 2019 at the Crunchyroll Anime Awards 2020. A plethora of stunning shows and talented cast and crew were up for 19 awards from Best Animation to Best Opening Sequence and beyond.

The show was hosted by huge anime fan and WWE Superstar Xavier Woods (Austin Creed) along with a host of YouTube personalities, industry professionals and anime consultants that presented the awards whilst giving their insight and predictions.

Here is a list of the nominees and winners for each of the 19 categories from the ceremony:

INDUSTRY ICON

  • WINNER: George Wada (President of WIT Studio)

BEST ENDING SEQUENCE

  • "Torches" by Aimer (from Vinland Saga)
  • "Stand by Me" by The Peggies (from Sarazanmai)
  • "veil" by Keina Suda (from Fire Force)
  • "Sayonara Gokko" by Amazarashi (from Dororo)
  • "Hold Me Now" by Nai Br.XX & Celeina Ann (from Carole & Tuesday)
  • WINNER: "Chikatto Chika Chikaa♡" by Konomi Kohara (from KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR)

BEST OPENING SEQUENCE

  • "Mukanjyo" by Survive Said the Prophet (from Vinland Saga)
  • "Touch Off" by UVERworld (from The Promised Neverland)
  • "Inferno" by Mrs.GREEN APPLE (from Fire Force)
  • "Kawaki wo Ameku" by Minami (from Domestic Girlfriend)
  • "Kiss Me" by Nai Br.XX & Celeina Ann (from Carole & Tuesday)
  • WINNER: "99.9" by MOB CHOIR feat. sajou no hana (from Mob Psycho 100 II)

BEST DRAMA

  • The Promised Neverland
  • Stars Align
  • Fruits Basket
  • Carole & Tuesday
  • BABYLON
  • WINNER: Vinland Saga

BEST FANTASY

  • Sarazanmai
  • Demon Slayer: Kimestu no Yaiba
  • Attack on Titan Season 3
  • ASTRA LOST IN SPACE
  • Ascendance of a Bookworm
  • WINNER: The Promised Neverland

BEST COMEDY

  • Sarazanmai
  • My Roommate is a Cat
  • Isekai Quartet
  • How Heavy are the Dumbbells You Lift?
  • Aggretsuko Season 2
  • WINNER: KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR

BEST VA PERFORMANCE (EN)

  • Casey Mongillo as Shinji (from Neon Genesis Evangelion)
  • Faye Mata as Aqua (from KONOSUBA -God's blessing on this wonderful world!)
  • Erica Mendez as Retsuko (from Aggretsuko Season 2)
  • Laura Bailey as Tohru Honda (from Fruits Basket)
  • Kyle McCarley as Shigeo "Mob" Kageyama (from Mob Psycho 100 II)
  • WINNER: Billy Kametz as Naofumi (from The Rising of the Shield Hero)

BEST VA PERFORMANCE (JP)

  • Yusuke Kobayashi as Senku (from Dr. STONE)
  • Yuuko Kaida as Isabella (from The Promised Neverland)
  • Yukino Satsuki as Ai Magase (from BABYLON)
  • Saori Hayami as Shinobu Kocho (from Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Mamoru Miyano as Reo Niiboshi (from Sarazanmai)
  • WINNER: Yuichi Nakamura as Bruno Bucciarati (from JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind)

BEST COUPLE

  • Ymir & Historia (from Attack on Titan Season 3)
  • Rika Zonazaki & Shun Amagi (from O Maidens In Your Savage Season)
  • Reo & Mabu (from Sarazanmai)
  • Mafuyu Sato & Ritsuka Uenoyama (from given)
  • Baki Hanma & Kozue Matsumoto (from Baki)
  • WINNER: Kaguya Shinomiya & Miyuki Shirogane (from KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR)

BEST FIGHT SCENE

  • Ushiwakamaru vs. Tiamat (from Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia)
  • Thorfinn vs. Thorkell (from Vinland Saga)
  • Mob vs. Toichiro (from Mob Psycho 100 II)
  • Levi vs. Beast Titan (from Attack on Titan Season 3)
  • Emperor Crimson vs. Metallic (from JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind)
  • WINNER: Tanjiro & Nezuko vs. Rui (from Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba)

BEST SCORE

  • The Rising of the Shield Hero by Kevin Penkin
  • JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind by Yugo Kanno
  • Dr. STONE by Tatsuya Kato, Hiroaki Tatsumi and YUKI KANESAKA
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba by Go Shiina and Yuki Kajiura
  • Attack on Titan Season 3 by Hiroyuki Sawano
  • WINNER: Carole & Tuesday by Mocky

BEST CHARACTER DESIGN

  • Vinland Saga
  • Sarazanmai
  • KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
  • Dr. STONE
  • Carole & Tuesday
  • WINNER: Dororo

BEST ANIMATION

  • Vinland Saga
  • Sarazanmai
  • Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Attack on Titan Season 3
  • WINNER: Mob Psycho 100 II

BEST DIRECTOR

  • Shuhei Yabuta (Vinland Saga)
  • Kunihiko Ikuhara (Sarazanmai)
  • Yuzuru Tachikawa (Mob Psycho 100 II)
  • Shinichiro Watanabe & Motonobu Hori (Carole & Tuesday)
  • Kiyotaka Suzuki (BABYLON)
  • WINNER: Tetsuro Araki & Masashi Koizuka (Attack on Titan Season 3)

BEST GIRL

  • Nezuko Kamado (from Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba)
  • Kohaku (from Dr. STONE)
  • Emma (from The Promised Neverland)
  • Chika Fujiwara (from KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR)
  • Carole (from Carole & Tuesday)
  • WINNER: Raphtalia (from The Rising of the Shield Hero)

BEST BOY

  • Shigeo "Mob" Kageyama (from Mob Psycho 100 II)
  • Naruzou Machio (from How Heavy are the Dumbbells You Lift?)
  • Kanata Hoshijima (from ASTRA LOST IN SPACE)
  • Hyakkimaru (from Dororo)
  • Bruno Bucciaratti (from JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind)
  • WINNER: Tanjiro Kamado (from Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba)

BEST ANTAGONIST

  • Overhaul (from My Hero Academia Season 4)
  • Garou (from One-Punch Man Season 2)
  • Askeladd (from Vinland Saga)
  • Angela (from Carole & Tuesday)
  • Ai Magase (from BABYLON)
  • WINNER: Isabella (from The Promsied Neverland)

BEST PROTAGONIST

  • Tohru Honda (from Fruits Basket)
  • Tanjiro Kamado (from Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba)
  • Saitama (from One-Punch Man Season 2
  • Hyakkimaru (from Dororo)
  • Emma (from The Promised Neverland)
  • WINNER: Senku (from Dr. STONE)

ANIME OF THE YEAR

  • Vinland Saga
  • The Promised Neverland
  • O Maidens In Your Savage Season
  • Mob Psycho 100 II
  • Carole & Tuesday
  • WINNER: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Please note delivery times may be affected by the current global situation. Dismiss